cz

 / 

en

Výroba a prodej obuvi pro extrémní podmínky
Váš košík je prázdný
 
Safety
 

Řada obuvi
pro průmyslové použití

Profi
 

Řada trekové
a lovecké obuvi

 
Uniform
 

Řada obuvi pro vojenské,
hasičské a policejní složky

Nanodry
 

Outdoorová
a dětská obuv

Home » Info » Výběr a ošetřování obuvi
 
 
 
 

Výběr a ošetřování obuvi

VÝBĚR A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI PROFI LINE 

Jak si správně obuv vybrat?
V každé specializované prodejně Vám jistě odborně poradí se vším, co je nezbytné vědět, aby Vám obuv sloužila k úplné spokojenosti.
Uvádíme proto jen pár základních doporučení: 

Předpokládáme, že se budete dlouhodoběji pohybovat v terénu, který může být odstupňován od mírně členitého až po ten nejnáročnější.
V nenáročném terénu nepotřebujete „těžkou botu“. Máte-li kotníky v pořádku, postačí i polobotka z kvalitní usně s vodovzdornou úpravou. Důraz však klademe na podešev. Může být odlehčená avšak dostatečně tuhá s protiskluzným desénem. 

Příjemným doplňkem je polyuretanová mezivrstva uvnitř podešve, pak je chůze měkká jako na polštářcích. Je-li v botě také speciální anatomická stélka, která saje pot a po vyjmutí z boty rychle vysychá, co víc si můžeme přát?
Do středně náročného terénu již vybírejte botu, která splňuje výše uvedené, má o něco pevnější podešev, navíc fixuje kotník, je z hrubší kůže (min. 2,4 mm) a vybavená klima–membránou. Ta zabezpečí, že se pot z boty odpaří, ale voda se do ní nedostane. Membrána není vidět, je zapracovaná mezi podšívkou, která je v přímém kontaktu s Vaší nohou a vrchovým materiálem. Nezáleží na tom, jestli je to kůže, textil nebo kombinace obou. 

Poloholeňová obuv je určená především pro lesnictví a lov.
V náročném terénu oceníte botu, která má kromě zmíněného pevnější materiálu (tloušťka spíše 2,6 mm). Ideální je bota s minimem švů, ty se pak nepředřou a s pryžovou ochranou špice.
Obuv kupujeme nejlépe o půl čísla větší, protože noha se při chůzi zvětší a je potřebné počítat i se silnější trekkovou ponožkou. Rovněž nekupujme obuv zbytečně velkou. Noha v ní by nebyla dobře fixována, což není bezpečné ani pohodlné, navíc pohybující se pata může prodrat vnitřní podšívku i membránu, nemluvě o bolestivých otlacích.Vnitřek boty musí odpovídat i tvaru nohy, vyhneme se tak nevratným deformitám chodidla i možnému poškození obuvi, jenž nemůže být později předmětem případné reklamace.
Při nazouvání a vyzouvání obuvi dostatečně uvolněte šněrovadla, zamezíte tím polámání patní části boty a narušení pevnosti poutek a háčků. Novou obuv doporučujeme nejdřív „rozšlápnout“ chozením po bytě nebo krátkými procházkami po okolí.
Mírné rozdíly barevného odstínu kůže a přírodní výrazné znaky (jizvy, vrásky) nejsou chybou, nýbrž charakteristickými znaky přírodních usní.
Tím, že je každá přírodní useň dobarvována, může při provlhnutí částečně pouštět barvu. 

Jak se o obuv správně starat?
I modely bez membrány, za předpokladu, že jsou vyrobeny z kvalitní kůže s vodoodpudivou úpravou, vydrží nápor vlhka, rosy i vody. Jestli si však přejete, aby si tyto vlastnosti Vaše obuv, která membránu nemá, dlouho zachovala, doporučujeme impregnaci. 

Pravidelná péče je důležitá i pro boty s membránou. 

Po zakoupení obuvi je vhodné ji naimpregnovat již před prvním použitím. Je nezbytné se přesvědčit, jestli je impregnační prostředek doporučený pro membránové boty, máte-li takové zakoupené, aby jste je nevhodným ošetřením nezničili. Doporučujeme impregnační sprej a krém Collonil (běžně k dostání v prodejnách obuvi i specializovaných outdoorových prodejnách), vhodné jsou i jiné značky (Tegü-Vuko apod.). 

Povrch s hladkou úpravou doporučujeme ošetřovat impregnačním sprejem a následně po jeho zaschnutí impregnačním krémem, který je na pultech v několika barvách (černý, tmavěhnědý, světlehnědý, bezbarvý). Působením vosků a ošetřujících olejů obsažených v krému kůže zvláční. Na boty vyrobené z kůže s vlasovou úpravou (drsný povrch), nebo v kombinaci s textilem se obvykle používá sprej, minimálně tři nástřiky, neslepí jemné chloupky na povrchu kůže a zachová i prodyšnost textilního materiálu. 

U obuvi z broušených a vlasových materiálů, hrubé nečistoty odstraňte pro zaschnutí kartáčkem s umělými vlákny, případně kartáčkem pryžovým. Suchou, očištěnou obuv ošetřete přípravkem TOP NUBUK a po 2-3 hodinách schnutí vykartáčujte a následně nastříkejte přípravkem IMPREX. Takto ošetřenou obuv nechte nejméně 1 hodinu dobře zaschnout při pokojové teplotě.

Jak postupujeme? 

Nejdřív boty nastříkáme impregnačním sprejem, minimálně třikrát po sobě a to tak, aby přípravek nestékal po povrchu kůže a aby jednotlivé nástřiky nezaschly. První zaschlá vrstvička by pak další nepropustila hlouběji do kůže. Počkejte, až první vrstva vsákne do kůže, pak nástřik opakujte. Je dobré si při tom alespoň otevřít okno. 

Pak si boty můžete obout a v čistém neprašném prostředí v nich pochodit. Vlhká kůže se lépe přizpůsobí Vaší noze. Boty pak zujete a necháte přirozeně vyschnout (minimálně 1 hodinu při teplotě 15-30°C). Impregnujte jedenkrát za 7 až 14 dní, v závislosti od intenzity používání obuvi a od prostředí, v kterém se pohybujete. Jak jsme se již zmínili, následně je velmi dobré boty nakrémovat, kůže již nebude drsná, ale hladší, odmění se Vám však delší životností. Naneste tenkou vrstvu impregnačního krému (hadříkem) a po zaschnutí (5-10 min) kůži přeleštěte flanelovým hadříkem. 

Rozhodně použijte nejdřív sprej, pak krém.
Obuv doporučujeme používat až 24 hod po ošetření.
Když jste usňovou obuv již v terénu použili, odstraňte hrubé nečistoty a případné kamínky vodou a jemným kartáčkem a pak osušte čistým hadříkem.
Textilní materiály čistíme po zaschnutí pryžovým kartáčkem, nebo kartáčkem s umělými vlákny, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka.
Vyjměte vkládací stélku a zkontrolujte vnitřek obuvi, zda neobsahuje malé nečistoty a kamínky, které by mohli poškodit membránu a tím obuv znehodnotit. Pokud je to potřebné, můžete vkládací stélku prát v mýdlovém prášku ve vodě teplé do 30°C, při vyšší teplotě vody může dojít k deformacím stélky. Rovněž stélky nesušte na topných tělesech.
Do bot vložte napínák a nechte je volně uschnout. Stélku sušíme mimo boty. Vyvarujte se rychlému sušení bot na slunci nebo topení, nenávratně tak můžete poškodit kůži.
Následně ošetřete pomocí impregnace již zmíněným způsobem.
V prodejnách, kde impregnaci zakoupíte, Vám jistě Vaše případné dotazy ochotně zodpoví. 

Svou obuv chraňte před stykem sostrými předměty, rozpouštědly, chemikáliemi, louhy, kyselinami a ropnými deriváty. 

 

S přáním, ať Vám botky slouží hodně kilometrů v pohodlí 


© NOWONET media, s.r.o.